Narzędzia budowlane

Tarcze do szlifowania

Tarcze do szlifowania - precyzyjne wykończenie

tarcze do szlifowania

Tarcze do szlifowania

Podczas prac warsztatowo - domowych najczęściej stosowanym elektronarzędziem do równania powierzchni, wykończeń krawędzi itd. jest kątówka Milwaukee lub DeWalt kątówka, do której jako akcesorium pasują tarcze do szlifowania. Samo posiadanie urządzenie nie sprawi, że praca będzie przebiegać sprawnie, w szczególności gdy zostaną użyte niewłaściwe akcesoria. Sama ilość oraz rodzaj tarcz ściernych jaka jest dostępna na rynku powoduje, że profesjonaliści często zastanawiają się jaki rodzaj wybrać, a co dopiero amatorzy. Dlatego warto posiadać namiastkę wiedzy, która pozwoli na łatwiejszy dobór odpowiedniego rodzaju tarczy, wszystko wiąże się z jakim materiałem pracujemy.

Tarcze do aluminium

Podczas prac z materiałami lekkimi, ciągliwymi jakim jest np. aluminium należy zwrócić uwagę na dobór odpowiedniej tarczy do aluminium, która pozwoli na sprawną, a nade wszystko bezpieczną pracę. Dlatego tarcza do przeznaczona do cięcia np. blachy powinna posiadać zęby tnące odpowiednio wyprofilowane. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór tarczy o profilu zębów trapezowo-płaskim. Zapewni to precyzyjne cięcie materiału bez obawy na uszkodzenie powierzchni tnącej. Natomiast jeżeli chodzi o szlifowanie tego materiału ze względu na swoje właściwości wymaga szczególnego traktowania. Na rynku dostępna jest tarcza do aluminium, która pozwala na szybką i bezproblemową obróbkę tego materiału. Podczas użycia innej tarczy do szlifowania spowoduje to nadmierne nagrzanie materiału, duże zabrudzenie urządzenia, zaklejenie tarczy materiałem szlifowanym. tarcza do aluminium znajdzie z pewnością zastosowanie przy pracach z materiałami ciągliwymi.

Tarcze do betonu

Podczas prac budowlanych, gdzie materiałem wymagającym obróbki jest beton należy stosować tarcze dedykowane dla tej grupy materiału. Tarcza do betonu znacznie odbiega składem, budową oraz strukturą od tarczy do aluminium. Tarcze do szlifowania betonu dzieli się na pełne i segmentowe. Tarcze pełne są tańszym rozwiązaniem co za tym idzie posiadają gorsze właściwości. Natomiast tarcze segmentowe sprawdzą się podczas prac z wyjątkowo twardym materiałem jak również beton zbrojony. Dużą popularnością cieszą się tarcze diamentowe. Są to tarcze ścierne ze stalowym korpusem pokrytym diamentowym proszkiem, który poprzez wtopienie, tworzy jednolitą całość. Tarcze te dzieli się na: tarcza diamentowa ciągła - sprawdza się w przypadku cięcia betonu architektonicznego oraz innych kruchych materiałów. Tarcza diamentowa segmentowa ze szczelinami - przy pomocy szczelin odbywa się cięcie betonu na mokro lub sucho. Stosowana jest przy materiałach o niskiej wadze, czyli tzw. betonu lekkiego. tarcze diamentowe segmentowe bez szczelin - jest uniwersalnego zastosowania lecz wyróżnia się znacznie gorszą żywotnością. Dostępne na rynku są również tarcza z korundu lecz ich robocza efektywność jest niskiej jakości.

Tarcza do szlifowania betonu

Szeroki asortyment tarcz diamentowych pozwala również na dobór odpowiedniej tarczy do szlifowania betonu. Producenci przykładają uwagę podczas projektowania tarcz by prace wykonywane przy ich użyciu przebiegały sprawnie. Dlatego często stosują otwory chłodzące, które zwiększają żywotność tarczy, tym samym pozawala to na dokładne szlifowanie nierówności, nadlewów, zanieczyszczeń czy niedoskonałości betonu. Tarcza do szlifowania betonu sprawdzi się również podczas pracy z granitem i kamieniami.

Tarcza do żeliwa

Kolejnym materiałem, z którym się można spotkać w szczególności w starszym budownictwie jest żeliwo. Ze względu na większe stężenie węgla (powyżej 2%), również podczas szlifowania czy cięcia należy dobrać odpowiedni rodzaj tarczy. Nie raz tarcza do cięcia metalu nie będzie to tego celu odpowiednia. Obecnie sprawdzoną i polecaną tarczą jest diamentowa tarcza do żeliwa. Diamenty umieszczone na powierzchni ściernej doskonale sprawdzają się do cięcia tego materiału tym samym charakteryzuje się niskim iskrzeniem. Tarcza ta pozwala również na cięcie plastikowych rur.

Tarcza do metalu

Najpopularniejszymi tarczami szlifierskimi, które są wykorzystywane podczas pracy z metalami, to tarcze z wykonane z korundu, węglikami krzemu i boru. Dostępne są różne grubości tarcz.

Ponieważ tarcza przeznaczona do zwykłej stali nie sprawdzi się podczas cięcia czy szlifowania stali nierdzewnej. Dlatego należy sprawdzać do jakiego rodzaju stali jest przeznaczona dana tarcza. Podczas cięć stali warto jest używać cienkich tarcz (zabrania się szlifowania takimi tarczami). tarcze do szlifowania są odpowiednio oznaczone (cięcie pod kątem). Do uzyskania gładkiej powierzchni podczas szlifowania zalecane jest stosowanie ściernic listkowych (z elementami płótna ściernego).

Szlifowanie, a zasady BHP

Podczas prac z użyciem tarcz należy zawsze pamiętać o zachowaniu zasad BHP. Należy unikać:

  • demontażu osłon ochronnych,
  • pracy bez okularów ochronnych,
  • pracy bez rękawic ochronnych (rękawice ściśle przylegające do dłoni),
  • bezwzglęnie zaniechać korzystania z elektronarzędzi takich jak Milwaukee kątówka w przypadku ich uszkodzenia,
  • unikać tzw. cięć na kolanie
  • unikać zakleszczenia tarcz tnących.

 

tarcze do szlifowaniarodzaj tarcz ściernychtarcza do aluminiumtarczy do szlifowaniatarcza do betonutarcze diamentoweasortyment tarcz diamentowychdokładne szlifowanietarcza do szlifowania betonutarcza do cięcia metalutarcza do żeliwakątówka MilwaukeeDeWalt kątówkaMilwaukee kątówka

Powiązane wpisy

Tarcze ścierne

Tarcze ścierne to bogactwo asortymentu

Tarcza do metalu

Dobra tarcza do metalu pozwoli na sprawną obróbkę

Tarcze diamentowe

Tarcze diamentowe - niezastąpiona jakość pracy

Tarcza do cięcia metalu

Dobra tarcza do cięcia metalu to podstawa wielu prac

Pręty ciągnione z hurtowni stali

Pręty ciągnione i inne artykuły, z hurtowni stali